Žádné pravidlo neexistuje. Vše se odvíjí od vykonávané pracovní činnosti. Každý podnik si vydává své předpisy a směrnice, kterými nárok na obměnu pracovní obuvi, pracovního oděvu a pracovních rukavic stanovuje.
Na výměně pracovního oděvu se můžete se zaměstnavatelem dohodnout
V některých případech se může stát, že k opotřebení pracovního oděvu, pracovní obuvi nebo třeba pracovních rukavic dojde dříve, než stanovuje daná směrnice. Pokud zaniknou ochranné vlastnosti pracovního oděvu, pracovních rukavic a pracovní obuvi dříve než se předpokládalo, je zaměstnavatel povinen zajistit výměnu opotřebovaného pracovního oděvu, pracovních bot a pracovních rukavic za nové funkční kusy. Jakmile tedy přestane váš pracovní oděv, pracovní rukavice či pracovní obuv plnit svůj účel, máte nárok na nový kus pracovního oděvu, pracovní obuvi a pracovních rukavic. To samozřejmě platí i v případě, že uplynula patřičná doba pro výměnu pracovního oděvu, pracovní obuvi a pracovních rukavic, tak jak to stanoví interní předpis dané organizace. Jakmile tedy nastanou uvedené okolnosti, můžete po dohodě se zaměstnavatelem vy osobně, případně zaměstnavatel sám, pořídit nový pracovní oděv, pracovní obuv, pracovní rukavice v e-shopu pracovníochrana cz.
Jak je to s jednotným oblečením (stejnokrojem)?
Zaměstnavatel zajišťuje pracovní oděv i v případě, že se nejedná přímo o ochranný pracovní prostředek, ale třeba o takzvané jednotné oblečení neboli stejnokroj. Může jít například o trika s logem společnosti, která jsou běžná u pracovníků v prodejnách. Pokud máte pocit, že míra opotřebení a znečištění vašeho pracovního oděvu, pracovní obuvi či pracovních rukavicje již mimořádná, a přesto se nedokážete se svým zaměstnavatelem dohodnout na výměně pracovního oděvu, pracovní obuvi a pracovních rukavic, klidně se obraťte na inspektorát práce.